Preot paroh Dumitriu Neculai

Preoți slujitori Decembrie 6, 2014

Preotul Dumitriu Neculai s-a născut la data de 17 februarie 1961 în România, satul Valea Lupului, comuna Rediu Tătar, judeţul Iași.

A urmat clasele primare I-VIII în localitatea natală, Valea Lupului. Între anii 1976-1978 a urmat cursurile Liceului Industrial Nr. 2(Energetic). Îndrumat de dragostea faţă de Dumnezeu şi de aproapele şi susţinut de credinţa deosebită a părinţilor, tânărul Neculai hotărăşte să urmeze cursurile Seminarului Teologic “Veniamin Costachi” de la M-rea Neamţ, absolvindu-l în anul 1983. În perioada octombrie 1983-februarie 1985 și-a satisfăcut stagiul militar.

În 18 august 1985 se uneşte prin Sfânta Taină a Nunţii cu tânăra Anișoara Breha. La data de 10 octombrie a aceluiaşi an este hirotonit diacon iar pe 11 octombrie, preot pe seama parohiei “ Duminica Tuturor Sfinților” sat Țibănești, comuna Țibănești, judeţul iași, protopopiatul Iași, de către Înaltpresfințitul Pimen, pe atunci Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

După un an, pe data de 16 septembrie 1986, preotul Neculai şi soţia Anișoara, sunt binecuvantaţi de către Dumnezeu cu o fetiţă, Ana-Maria, iar dupa înca 5 ani, pe 11 februarie 1991, cu cea de-a doua fetița, Elena-Mădălina.

Începând cu octombrie 2012 student la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” Iași.